BURSA YILDIRIM İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUDÜS´Ü ANLAMAK VE ANLATMAK KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ VE MAKET YARIŞMASI FİNALİ´

KUDÜS´Ü ANLAMAK VE ANLATMAK KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ VE MAKET YARIŞMASI FİNALİ´

İlçemiz Mahmut Celalettin Ökten İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirilen “Kudüs’ü Anlamak ve Anlatmak” konulu fotoğraf sergisi ve maket yarışması finali gerçekleştirildi.

Sergi açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Selami ÇİÇEK;

“MEB Orta Öğretim Genel Müdürlüğü tarafından tüm ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak planlanan “Kudüs’ü Anlamak ve Anlatmak “ temalı etkinliklerle ilgili olarak Kudüs’ ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün önemi konusunda ülke genelinde başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla okullarımızda bir dizi etkinlikler yapıldı. Bu etkinlikler arasında Kudüs’ ü anlamak ve anlatmak konulu sohbet, söyleşi, seminer, röportaj, sunu ve sinevizyon gösterileri düzenlenerek öğrenci ve velilere izlettirildi. Bu etkinliklerden biri de bu gün burada açılışını yapacağımız geçmişten günümüze Kudüs konulu fotoğraf sergisi ve Kudüs konulu maket yarışmasında dereceye giren eserlerin sergilenmesi.

Bu itibarla İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Formunda 2018 yılı İslam Dünyası Gençlik Başkenti olarak ilan edilen Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün önemi konusunda ülke genelinde başta eğitim camiası olmak üzere toplumda farkındalık oluşturmak çok önemlidir.

Kudüs tüm dinler açısından önemli bir yere sahip eşsiz bir şehirdir. Müslümanların ilk kıblesi Hazreti Ömer taralından fethedilerek Müslümanlara miras olarak bırakılmış kutsal bir şehirdir. Kudüs Mescidi Aksa Peygamber Efendimizin Miraca yükseldiği o kutlu makam sahibidir. Kudüs bu ümmete Selahattin Eyyubi,  Hazreti Ömer Kanuni Sultan Süleyman gibi kahramanların mirasıdır. Günümüzde ise maalesef bu miras işgalcilerin elinde kalmıştır. Filistin halkı öz yurdunda köle muamelesi görmektedir.  Kudüs ümmetin kırmızıçizgisi olmalıdır. Tüm İslam âlemi birlik içerisinde hareket etmeli ve Kudüs’ ün Müslümanlara ait olduğu tüm dünyaya gösterilmelidir.

Kudüs’ ü savunmak Mehmet Akif in deyimiyle ‘mabedimizin göğsüne namahrem eli değdirmemek’ Müslümanların boynunun borcudur.” dedi.

Konuşmanın ardından maket yarışmasında dereceye giren öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa SEVİNÇ tarafından çeyrek altınla ödüllendirildiler.

Derece alan öğrencilerimiz ;

  1. Hatice Nur ÖZEY    - Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  2. Şevval ALTUN         - Şehit öğretmen Kubilay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  3. Beyza KUMBASAR - Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

 

04-06-201804-06-201804-06-201804-06-201804-06-201804-06-2018

Şükraniye Mah.7.Mercan Sok.No.3 YILDIRIM/BURSA - (TEL1) 0224 329 85 05 (TEL2) 0224 329 32 35 (TEL3) 0224 329 82 84 (TEL4) 0224 329 02 33

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.